Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Úvod

Výtajte na stránke JUDO Club Hlohovec

    Judo je bojové umenie, spôsob sebaobrany ale najmä olympijský šport, ktorý všestranne rozvíja telesnú zdatnosť ako aj psychickú odolnosť, vyrovnanosť cvičenca. Filozofia judo kladie veľký dôraz na techniku a psychické schopnosti, prostredníctvom ktorých dokáže judista v prípade potreby eliminovať aj podstatne silnejšieho protivníka. Nezanedbateľnou súčasťou cvičenia judo je aj jeho etika, ktorá prispieva k harmonickému rozvoju  osobnosti cvičenca.

Hoci je pôvod juda (v preklade "jemná cesta") v ďalekom Japonsku, za posledné polstoročie získal však tento šport vďaka príťažlivosti svojich tréningových metód takmer masové rozšírenie (6 miliónov registrovaných cvičencov) vo všetkých krajinách sveta. Samotný zakladateľ judo, Jigoro Kano, charakterizoval judo nasledovne:         

Judo je prostriedkom čo najefektívnejšieho použitia fyzickej a duševnej sily. Toto cvičenie znamená neustále zlepšovanie sa po psychickej a fyzickej stránke prostredníctvom sebaobranných techník.

Judo môže byť chápané ako zaujímavý šport, umenie, rekreačná či spoločenská aktivita, kondičný program, spôsob sebaobrany alebo výkonnostný šport, čo poskytuje jeho priaznivcom široké  možnosti sebarealizácie v každom veku.
Pohybovo aj zápasovou plochou (žinenkou/tatami), sa športové judo približuje zápaseniu voľného štýlu, avšak judisti na rozdiel od zápas-níkov používajú bavlnený odev previazaný opaskom – tzv. judogi. Judogi (kimono) nielenže zabezpečuje vyššiu hygienu, ale oproti klasickému zápaseniu ponúka cvičiacim podstatne širšiu škálu úchopov a možných techník.

Nezanedbateľnou výhodou hovoriacou v prospech juda je aj nízka finančná náročnosť tohto športu, možnosť tréningov počas celého roka, kvalitné tréningové podmienky a tím kvalifikovaných trénerov, ktorými oddiel disponuje.

 

Sensei – Jigoro Kano

 

 

 

Prečo trénovať judo?

 

Judo je vhodná športová aktivita

 • Judo prikladá vysoký význam charakteru a kladne vplýva na harmonický rozvoj osobnosti.
 • Všestranne pôsobí na všetky telesné partie a napomáha zdravému vývoju celého organizmu.
 • Judo učí sebaovládaniu, systematickému zvládaniu prekážok a plánovitému dosahovaniu cieľov.
 • Judo je síce individuálny šport, ale tréningy sú možné len v kolektíve, takže cvičenec pravidelne rozvíja aj svoje sociálne zručnosti.
 • Pre hyperaktívne deti je judo vynikajúcim spôsobom odreagovania sa a eliminácie nadbytočnej energie či agresivity.
 • Tréningy zabezpečujú prirodzenú rovnováhu sedavému a často pasívnemu tráveniu voľného času.

Čo získaš tréningom juda?

 • Silu a obratnosť
 • Kolektív dobrých a veselých kamarátov
 • Odvahu a schopnosť brániť sa a zvládať prekážky
 • Odhalenie tajov japonského bojového umenia
 • Možnosť zúčastniť sa na atraktívnych súťažiach na Slovensku aj v zahraničí

 

 
TOPlist